Zatímco ještě před staletím se Josefovem procházeli muži s jarmulkami a typickými nakroucenými loknami vlasů na skráních, tentokrát se čtvrť na jeden večer proměnila v Afriku. Látky na pestré šaty dovezli členové sdružení přímo z černého kontinentu a oděvy evropského střihu z nich ušili studenti návrhářství a designu liberecké Technické univerzity.
Sdružení Kedjom-Keku? Co to je? Jak vzniklo? Proč postavilo školu v Kamerunu a teď zkouší na její provoz vydělat mimojiné šitím africko-české módy? Celý příběh, který je někdy těžké a zdlouhavé odvyprávět, vysvětlila na úvod Lejla Abbasová divákům v pohádkové zkratce.
„Jednou se vám v takovém malém městečku kdesi daleko na severu, v Liberci, probudil takový kocour Mikeš, a řekl si, že by bylo dobré zachránit africký prales a dát tamním lidem vzdělání,“ začala v jemné narážce na jméno zakladatele sdružení Martina Mikeše (na fotce s herečkou Klárou Issovou) moderátorka, která se sama věnuje dalším rozvojovým projektům Africe.
Přehlídku ACF, která v modelech pro dámy, pány i děti spojuje africký cit pro barevné kombinace s umem českých rukou a v roce 2012 vstupuje už do třetí sezony, si nenechala ujít ani herečka Ivana Jirešová.
Práci libereckých studentů pod vedením Nikoly Kadlecové a Ajax Šrejmové zaštítila významná česká návrhářka Martina Nevařilová, která pro přehlídku zapůjčila prostory i svou dvorní modelku Dinu (na snímku).
„Těší mne, že jsem se mohla zapojit do této akce. Dává totiž mému počínání jasný cíl a smysl, který občas v módním průmyslu marně hledám,“ svěřila se Nevařilová (sedící druhá zprava). V jejím butiku v ulici Elišky Krásnohorské zůstaly nové africko-české šaty k vidění, vyzkoušení i ke koupi.
Foto: JAN MASTNÍK/KEDJOM-KEKU
Prohlédněte si africko-českou módu na Facebooku
Staňte se přáteli o.s. Kedjom-Keku